Jak to bylo liško, že je tu 40 let Pohár Přátelství?
Bylo období Husákové normalizace, „bratrská“ vojska nás chránila. Všude nás provázela „red star“.
Fanoušci Beatles doufali, že skupina ještě někdy zahraje naživo. John Lennon netušil, že bude zavražděn. Disidenti včele s Václavem Havlem ještě ani nenapsali Chartu 77. V teplárně Brno došlo k výbuchu uhelného prachu. Na nároží Národní třídy a Spálené ulice v Praze 1 byl otevřen další velký pražský obchodní dům – Máj. V prostoru lipenské přehradní nádrže na Českokrumlovsku došlo k incidentu mezi osádkou německého vrtulníku převážejícího východoněmecké uprchlíky za železnou oponu s příslušníky Československé armády. V Mostě byla provedena unikátní inženýrská akce – přesun cenného gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie z prostoru likvidovaného historického jádra
města jihovýchodním směrem . V televizi měl premiéru populární seriál Chalupáři. Juan Carlos I. se stal králem Španělska, atd. …
My byli v radioklubu Všenory OK1KZJ včele s tehdy pracovitým ( dnes dúchodovým workoholikem ) Petrem Hrabákem. Snažil se nás naučit telegrafii a natahovat pékáčko na 160 m anténu.
Jednoho dne se ve Všenorech objevil menší vousatý mužíček a přivezl sadu vysílačů a přijímačů pro „hon na lišku“. Petr o tom již něco málo věděl a my ostatní jsme to šli zkusit do lesa. Byly to doby bez map a lamiónů, ale nikdo ze zúčastněných není na seznamu pohřešovaných. Petr, jako ke všemu, tak i k lišce přistoupil s maximálním nasazením. Ve škole udělal nábor a začal nás trénovat. Vyjeli jsme i na některé závody do Příbrami, Prahy, Teplic atd. Dostavily se nějaké sportovní úspěchy.
Asi v tuto dobu začala v mé hlavě vznikat myšlenka, jak dostat závody do Všenor. Nabízel se konec roku a tím i název Mikulášský pohár. V tu dobu nás neomylně vedli soudruzi ze Svazarmu. Těm se myšlenka líbila, ale navrhli korekci názvu. Svatý Mikuláš nebyl na seznamu vyvolených, různé varianty oslav Velkých říjnů v listopadu neprošly zase u nás a tak z toho byl nakonec
Pohár přátelství.
Ze Svatého Mikuláše nám zůstal jen termín, základní myšlenka nezávazného kamarádského setkání bez větších nároků na špičkové umístění a příjemné zakončení liškové sezóny posledním závodem v roce však zbyla.
Myšlenka pěkná, ale bylo třeba ji zrealizovat. Toho se ujal Petr. Věděli jsme, že „strýček“ Svazarm dodá diplomy a medaile. Ovšem stále nám něco chybělo. Skleněné, některé i rychle černající „alpakové“ poháry jsme koupili těsně před závodem na Olšanských hřbitovech. V tehdejší době nedostatku úplně všeho byly hřbitovní vázy uspokojivým řešením.
První ročník proběhl v roce 1975. Pak se ještě několikrát vrátil do Všenor či okolí. Ve Všenorském radioklubu jsme se z různých důvodů začali věnovat jiným oblastem radioamatéřiny, Petr nám utekl na „žížalky“ definitivně, radioklub postupně skončil na úbytě, ale Přátelák zůstal. Postupem času se měnilo místo konání, termín i stupeň soutěže, ale jen dva roky za celou tu dobu zůstaly bez Přáteláku. To, že letos slaví 40 narozeniny je již zásluha těch co liškařskou káru táhnou ve Foxklubu dál.
Všem bych chtěl touto cestou poděkovat.
Honza Chalupecký
(konec října 2016)
A na závěr: Kdo byl vousatý mužíček ?
Toník zarputile (pro fotografa) měří, Eva má vše pod kontrolou
Přehled jednotlivých ročníků PP
V současné době se snažíme dát dohromady přehled jednotlivých ročníků, obrázky, výsledky atd., Ale před rokem 2003 je dost komplikované sehnat podklady. Něco málo nalezených obrázků je ve fotoalbu PP Historie, Podrobný přehled výsledků z nalezených výsledkových listin od roku 1994 momentálně zpracovávám a očekávejte ho co nejddřív.